thatlostgirl2528 thatlostgirl2528
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 3pairs of jeans for 35.95 each and get a fourth for free what is yourcost pair for free what is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

coolgirlaxline
coolgirlaxline coolgirlaxline
  • 03-12-2021

Answer:

each pair is 11.98 a pair

Step-by-step explanation:

divide 35.95 by 3

Answer Link

Otras preguntas

Which of these parts of speech help us identify clauses? A.) verbs B.) subjects and pronouns C.) nouns and pronouns D.)subjects and predicates
Identify the substance that has the boiling point of 100 degree Celsius
A management science technique usually applies to a specific model type. a. True b. False
12 gallons of gasoline cost 48.72. What is the cost of 14 gallons of gasoline?
When paraphrasing something from a source, you can copy a short phrase from the source without using quotations marks
Josh rented a truck for one day. There was a base fee of$14.99,and there was an additional charge of81cent for each mile driven. Josh had to pay$117.05 when he
What organelles converts light energy into food?
Why would the male pelvis exhibit more prominent (pronounced) bone markings than the female pelvis?
Using symbols. There are 3 shelves. Each shelf has 21 books. How many books are there in all?
WILL MARK BRAINLIEST FOR THE BEST ANSWER~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ If your front lawn is 25.0 feet wide and 20.0 feet long, and each square foot of lawn accumulates