hannagamerplayz21
hannagamerplayz21 hannagamerplayz21
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Henry bought 3 tacos for $5, at this rate how much would he spend for 8 tacos?

Respuesta :

apbasile100 apbasile100
  • 04-01-2022
$13.33

Explanation: divide the 5 dollars by 3 to find out how much each taco cost. Then multiply that by 8 to get 13.33
Answer Link

Otras preguntas

Unlike individual elements, visible light creates what kind of spectrum? Question 10 options: A) Continuous Spectrum B) Line Spectrum C) Alternating Spectrum
Non-steroid hormones are made of amino acids, so they are proteins. True or false
Jesse has 5 and 3/4 dozen eggs. How many eggs does Jesse have?
Write a metaphor about someone who is very stubborn
The human nervous system includes __________ of individual neurons that assist with __________ communication. A. millions . . . external B. millions . . . inte
write 15.1 as a fraction
Which of the following is true about the efficiency of energy transfer in an ecosystem?
which agency coordinates the internet's IP addressing and DNS systems?
if y=45 when x=15 find x when y=15
A scientist observes a natural spring and measures its depth. What type of data was collected? A. qualitative B. independent C. quantitative D. aver