eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Which was a result of the War of 1812? A. New Orleans was returned to French control after a victory by Napoleon's army. B. Americans voted President James Madi
.Mark each of the following statements if it expresses a value from the story of Odysseus and the Cyclops A. Odysseus expected the Cyclops to give them provisio
Factorise this 72-6x
Selina earns 8% commission on sales. On one sale,her commission was $20.40. What was the amount of that sale?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Which three ordered pairs complete the table to give solutions of the equation y = x – 5? A. (–3, –2), (0, –5), and (3, 2) B. (–3, –2), (0, –5), and (3, –2)
how do you think you can use the calorimeter to compare the specific heat capacities of a substance?
Min Jee wants to build a small patio using either brick or paver stones. It will be 70 inches long and 49 inches wide. Each brick covers an area of 3 1/2 inche
an airplane travels a distance of 42x^5y^4 miles in 6xy^2 hours. find the average speed of the plane
2x -y=-1 3x-2y=1 elimination somebody do this for me