whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
all fractions between 0 and 1/4
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
Write this statement as a conditional in if-then form: All triangles have three sides. A) If a figure is a triangle, then all triangles have three sides.B) If a
How many eights are there in 6 1/2
What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
One way to show that a statement is NOT a good definition is to find a _____ converse.conditional.counterexample.biconditional.
a person who studies word origins and meanings would most likely be a