aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not an element of fiction addressed on the graphic organizer?
How would I write 3 and 2 over 9 as an improper fraction
Of the following sets, which numbers in {1, 2, 3, 4, 5} make the inequality 3x + 1 > 4 true? {1, 2} {1, 2, 3} {1, 2, 3, 4, 5} {2, 3, 4, 5}
DVDS are on sale for $24 each Felipe writes expression 4*24 to find the cost in dollars of buying 4 DVDS how can you rewrite Felipe's expression using the di
the periodic table arranges the elementsa. according to number of nuclei.b. according to atomic state.c. according to atomic number
a few patterns i notice in my life
What is the difference between mature and immature writing?
a helicopter at T (80,20) needs to fly to the nearest hospital. if the hospital locations are U (20,60) and U (110,85). to which hospital should the helicopter
What were early civilizations more likely to fight over A) control of resources B) desire for increased trade C) spread of culture D) Organization of governmen
23556 rounded to nearest ten thousand