ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Rivers are more important to the water cycle than streams. true or false
Rice is the world's third-largest crop behind _____. wheat and potatoes corn and beets bananas and apples wheat and corn
How do you solve for N?? -2=-(n-8)
Which of the following is true about acids? a. Acids give foods a bitter taste. b. Aqueous solutions of acids conduct electricity. c. Acids have a pH value g
what happens during crossing over and what is the significance
A sequence is defined recursively by the formula f(n + 1) = f(n) + 3 . The first term of the sequence is –4. What is the next term in the sequence? I need an a
what adds for -26 and multiplys for 10
Bush hailed from Georgia. a. True b. False
Connor has a roll of fence that is 25 feet long.He needs 8 yards of fence to go around a flower bed. Does he have enough fence to go around the flower bed? Expl
How long can primary succession take to be completed? A. ten to hundreds of years B. hundreds to ten thousands of years C. thousands to millions of years D.