goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

What are 2 forces that can expose once deeply buried fossils
How has culture or gender influenced your working practice?
You are dividing a garden into sections. you have 39 marigolds and 66 petunias.you want each section to have the same number of each type of flower and want to
Find the range of the function for the given domain. -> f(x)=2x-6; {-2, -1, 0, 1, 2} What is the range? A. {-10, -7, -6, -3, -2} B. {-10, -7, -7, -3, -2} C.
Quick! Find the results of the given vector subtractions for u = <-8, 4> and v = <2, 7>.
Write an eqautions of the line thru the point (6,-3) with slope -5/3
2/3 of the women at the party wear jewelry. 1/4 of the women wear a black dress. If there are 50 more women wearing jewelry than women with a black dress and h
What are did the Medici family commission for most projects?
Sam created a website for online shopping. The website got 474 page views on the first day. The number of page views doubles everyday. Which sequence best desc
Simplify the expression 3a+4+b+2a+5+b