ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Cayden is 6 years older than Kaylee. If Cayden is y years old, and Kaylee is x years old, which of the following equations represents the relationship between t
Please help I don't understand... T_T Emma has a summer job which pays $1,595 for the entire summer. If 23% is taken out for federal taxes, then how much is ded
why group projects are better than individually doing them?
There are only red, blue and green counters in a bag. There are 4 red counters. There are 5 blue counters. There is 1 green counter. Matt takes a counter at ran
What motivates people to be courageous?
Plz answer this question I
What according to senator lodge was the danger of unrestricted immigration
Can some plz help me on this ?
Could someone answer and explain question 10?
Plz help me !!!!!! In the exposition of “The Golden Touch,” Hawthorne introduces King Midas and Marygold and describes Midas’s obsession with gold. The inciting