tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

what is the torque of a force of 12 N with a lever arm of 3.2 meters? ​
Please help explanation if possible
“when you start make sure you finish” how does that relate to you please help
What type of cells are produced during meiosis? A. asexual cells B. diploid cells C. division cells D. haploid cells
I'LL GIVE BRAINLIEST !!! FASTERR !​
Will Mark Brainlest Help Please Please​
comunicaion a. Usemos la logica complete las siguientes oraciones logicamente
Wisconsin Snowmobile Corp. is considering a switch to level production. Cost efficiencies would occur under level production, and aftertax costs would decline b
To arrive at a diagnosis, Dr. Feng first interviews Lisa and then examines her. If Dr. Feng is still unable to reach a diagnosis, which is she most likely to do
Rubric #2 Forensic Science 1. Define Nucleus. 2. Define Cytoplasm. 3. Define Cell Membrane. 4. Define DNA. 5. Define Plant. 6. Define Chlorophyll. 7. Define Pho