28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Fossils are most commonly found in which type of rock?
A light bulb converts electrical energy into electromagnetic energy is true or false?
p(x) x^3+x^2-x-1 Find all zeros of p (x)
(3x^2 + 2x -2) + ( -2x^2 + 5x+5) My answer 5x^2 + 7× +7 Am i right
What would be the most likely effect of one company buying a competitor?
according to the United States constitution the president has the power to (A) negotiate treaties (B) amend the constitution (C) impeach members of congress
A generator stores electric current. Explain why you agree or disagree with this statement
why is the square root of a perfect square always rational
how do i find the angles on a kite?
How many years does an apple tree live useful?