27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
What what handels full name
Veronica earned $150 at work this past week in her paycheck. She wants to buy some necklaces which costs $6 each. She writes a function to model the amount of m
if square root of 405 rounded to the nearest thousandth is 20.125  how do u simplify to get to that answer, thank u.
Which sentence uses a verb that agrees with its subject?A.In a dark corner of the attic were many unopened boxes.B.Across the surface of the water glides swans.
algae do not cause disease or not
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
A 3.7 kg object is lifted to a Hight of 3 meters what is the potential energy of this object
What area of the long bone is covered with cartilage
write the equation in function form.then graph the equation y-x=-1