workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

The industrial revolution was characterized by which of the following changes in energy use and sources? A shift from energy-intensive processes to highly ene
Find h(6) if h(x)=x^2-2x-5
an atom with a net positive charge must have more
What is it that Gale suggests that leaves Katniss irritated? Why does Katniss react so harshly to his idea
A study compared memory abilities in young adults and older adults at different times. early in the morning, the older adults performed __________ than the youn
Plzz help i don’t get this
The two biggest causes of college failure are __________ and _________. A. lack of preparation and lack of money; B. family crisis and financial difficulty; C.
In contrast to traits, "states" are a. basic tendencies that define the core potential of a person. b. enduring response patterns that an individual exhibits in
A group of men attempted to break two indoor swimming records at once in Minneapolls, Minnesota. Which of the following is the complete subject?
how to solve two-step equations with fractions