willownotfound
willownotfound willownotfound
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

the price for bulk pretzels is $3 for 4 pounds. how many pounds of pretzels can you buy for a dollar?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 04-05-2022

Answer: 1.33 pounds

Step-by-step explanation:

Set up a proportion. 3/4 = 1/x. To solve, cross multiply and divide. 1*4 = 4. 4/3 = 1.33.

Answer Link
joemama7492Ru joemama7492Ru
  • 04-05-2022
1.33 pounds hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

i need help... i need the answer
Which is a binary ionic compound?
What do weather maps display? Weather stations Environmental events Atmospheric conditions Mathematical equations
Please help me :)!!!!!!!!!!!!!
Which of Newton’s laws of motion is demonstrated by a hammer pounding a nail into a board
"Jingoism" refers to
what did henry clay do when the representatives from the north and the representatives from the south could not come to an agreement about the 1828 tarriffs on
Please help me :)!!!!!!!!!!!!!
i am a fraction that is equal ro 1/6. what am i?​
what is the value a in this 2a-54=a​