Rhbeowheve Rhbeowheve
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Charlotte is buying milk. She can get 64 oz. for $3.00 or 80 oz. for $4.50. Which is the better deal, 64 oz. or 80 oz.?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2022

Answer:

80 oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

FACTORIZE. 9x2y-24xy2-16y3 solve it
Buck drove 220 miles in 5 hours. What was his average rate of speed?
Terri's teacher gives her the equation 3(5)^x=127-2x, and tells her that she will not know how to solve it algebraically. Explain how Terri could use a graph to
A history quiz consists of five true-false questions. If you guess on each question, then the probability of answering all five questions correctly is approxima
The length of a pool is 3 feet more than twice its width. If the perimeter of the pool is 72 feet, find the dimensions of the pool by writing and solving a syst
How many eighths are there in 4 1/4
what is the meaning or definition of fighting-gear??
Where do the cranial nerves originate? Where do the spinal nerves originate?
The Indus, Ganges, and Brahmaputra were important to ancient India because they were
The chickens on a certain farm consumed 600 pounds of feed in half a year. During that time the total number of eggs laid was 5,000. If the feed cost $1.25 per