dalalma dalalma
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 04-07-2022

Answer:

$5.88

Step-by-step explanation:

3 erasers ⇒ $4,41

4 erasers ⇒ $A

A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers

A = $ 5.88

Answer Link
jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-07-2022

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Proportion:

4.41 is to 3 erasers as   'x' is to 4 erasers:

4.41 /3     =  x / 4       <======this is your proportion

 or rearrange

      4 *  4.41/3   = x  

(this results in x = $ 5.88  for 4 erasers )

Answer Link

Otras preguntas

What is 9 to the -2 power
Help me please? ASAP. 10 points??
which of the following true? a_volcanoes and earthquakes often near the plate boundaries. b_volcanoes occur whereve there are tall mountains. c_earthquakes ca
​ 12x−5y=−20 solve for x
The _____ of a machine determines its "usefulness." A. input force B. output force C. mechanical advantage
Beaches are landforms that run parallel to the
Determine the stability of each ecosystem. an ecosystem with populations that mate with unrelated species an ecosystem that has very few species at every trophi
The areas of two similar triangles are 72dm2 and 50dm2. The sum of their perimeters is 226dm. What is the perimeter of each of these triangles?
Select the two pairs of figures that are similar.
WILL GIVE BRAINLIEST!!!! A: 122 B:90 C:48 D:180