AbbygayleF146755 AbbygayleF146755
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

2) It costs $20 per person to get in to Six Flags. Write an equation to represent the total cost to get in to the park.

Respuesta :

MagalyO508810 MagalyO508810
  • 03-11-2022

ANSWER

C = 20x

EXPLANATION

It costs $20 per person to get into Six Flags.

This means that each person pays $20.

Let the total number of people that get into the park be x.

To find the equation that represents the total cost of getting into the park, we have to multiply the cost per person with the total number of people.

Let C represent total cost.

This means that:

C = 20 * x

=> C = 20x

That is the equation.

Answer Link

Otras preguntas

Britany and Pablo hypothesize that a wagon will roll down a certain hill faster if it carries more mass. They time how long the wagon takes to go down the hill
If you answer this question I will mark you brainliest
Heidi needs 5 pounds of grapes. The Market has 3 pounds of grapes for $4.98. How much will all the grapes that Heidi needs cost?
Why do minors have the right to avoid a contract?
What type of narration is used in to kill a mockingbird?
Help!!! I don’t know what to do
1. Why do the Beluga Whales have scratches?
Which best exemplifies how Ideas in the declaration of independence have increased political participation over time?
Choose the correct form of the adjective based on what you have learned in the module, La Quête de Soi, about noun gender, singular vs. plural, irregular adject
Find the slope of (-3, -3 ) and (2 , 3)