EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

The weekly sales of a magazine increased from 500,000 to 600,000. By what percentage did the magazine sales increase?
What is/was the American dream? I need at least 10 bullet points about what the American dream was please somebody help me
Why did immigrants tend to group together in cities?
Which of the following nutrient cycles has its largest reservoir in the atmosphere? A) Carbon cycle B) Nitrogen cycle C) Potassium cycle D) Phosphorus cycle E)
How many combinations of 3 students can a teacher choose from 32 students?   A. 96
2/5+4/7 estimate: decide if each addend is closer to 0 or closer to 1. then estimate the sum or difference. this is a fraction question.
literary images are enhanced by the use of _______ language.
It is likely that Earth could lose half of its species in the next ____________ years. a. 50 b. 100 c. 500 d. 1000
It is likely that Earth could lose half of its species in the next ____________ years. a. 50 b. 100 c. 500 d. 1000
If 6x −3 = −5x +7, then x =? Can someone explain this one?