ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

What was a result of Gibbons v. Ogden? Aaron Ogden got permission to operate his steamboats in New York. Thomas Gibbons was allowed to operate his steamboats in
The most religiously diverse colonies prior to the great awakening were found in
Suppose you observed that tina has a circular area without hair on the back of her scalp. what word would best describe this
What is the balanced equation for the double replacement reaction NaHCO2 and HCl?
what is 46841 rounded to the nearest hundred
any help with this problem ?11x-12<-45
Explain the relationship between Andrew Johnson and the Radical Republicans
?????????????????????
All of the following topics are covered in the math section of the PSAT except _____. A. statistics B. calculus C. algebra D. geometry
Austin would like to buy 30 little toy animals for his farm if there are 10 animals in package, how many package does he need to buy skip count to find the answ