piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

What point of view provides information about others? a. first person b. second person c. third person
Benjamin paints and sells his art work at art shows. He charges $56.25 for a large painting. He charges $25.80 for a small painting. Last month he sold six larg
Which number is greater than 7.23 and less than 7.55? 7.59;7.17;7.6;7.3
a penny dropped into a wishing well reaches the bottom in 1.50 seconds. what was the velocity at impact
A plant grows 16 inches every 4 months. How much will it grow in a year? 96 inches 32 inches 64 inches 48 inches
Find the value of d so the line that passes through (a,b) and (c,d) has a slope of 1/2.
54.45 the 5 in the tens place is ? The value of the 5 in the hundredths place?
if y=14 when x=8, find y when x=12
Caitlin is 62 1/4 inches tall. Her older brother Jaime is 9 1/2 inches taller than Caitlin.Jaime is 2 1/4 inches shorter than their father. How tall is their fa
Whom did Thomas Jefferson call servants of the people? A) slaves B) delegates C) kings D) soldiers