djlongoria djlongoria
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

A pencil and ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost.

Respuesta :

gimpdog16
gimpdog16 gimpdog16
  • 01-05-2017
The pencil costs 50c
Answer Link
SNoory03
SNoory03 SNoory03
  • 01-05-2017
The pencil costs 50 p and the ruler costs £1
Answer Link

Otras preguntas

Divide 33 photos into two groups so the ratio is 4:7. How do you properly write the answer? 4 7 4 7 4 7 4+4+4=12 7+7+7=21 12+21=33 Is th
Going into a recent election, only about 62% of people old enough to vote were registered. In a community of about 55,200 eligible voters, how many people were
Rick knows that 1 cup of glue weighs 1/18 pound. He has 2/3 pound of glue. How many cups of glue does he have?
Will someone please explain how to do -(7c-18)-2>0 Step for step??? I don't understand how to.
Which rational number is greater? — 0.76 or 0.76? And why?
What are two numbers that add up to 70 without regrouping?
What is a U.S. engineer's ride?
What is 2069 rounded to the nearest 1000
I need help with density I don't get it at all
The sum of three numbers is 64. The second number is 3 more than the first. The third number is 11 less than twice the first. Find the numbers.