HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Charlie is having trouble moving his arms and legs. Charlie’s doctor diagnoses him with amyotrophic lateral sclerosis (ALS). ALS prevents Charlie’s brain from s
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
what is the correct meaning of the word appreciated
What is < E? help is appreciated picture below!!! Thankssss
exponential equation 27x+4=9x
1) The Afrik aner population of Dutch settlers in South Africa is descended mainly from a few colonists. Today, the Afrik aner population has an unusually high
Read the sentence from the section "2. Cut-Up And Remix Poetry (Découpé)." While his cut-and-fold poems can seem perplexing, it's clear that Burroughs made deli
Use your knowledge from the lesson and your life to complete the following chart and focus question. Time Period How do people find food in this time period? Wh
help me please it’s due
NEED HELP ASAP!!!!! 100 POINTS AND FREE BRAINLEST IF YOU ANSWER FIRST if a character wanted to go for a drive but thunderstorms are prohibiting that. What type