karinamt
karinamt karinamt
  • 01-07-2017
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 29 pounds of rice for $12 How many pounds of rice did he get per dollar?

Respuesta :

playerawesome1
playerawesome1 playerawesome1
  • 01-07-2017
29 / 12 = x / 1
29 / 12
x = 2.42 about
Answer Link

Otras preguntas

The projectile motion of an object can be modeled using h(t) = gt2 + v0t + h0, where g is the acceleration due to gravity, t is the time since launch, h(t) is t
How many neutrons does element X have if its atomic number is 40 and its mass number is 160?
What is the elapsed time between 5:45am and 4:10pm?
what prevented Cyprus from uniting with Greece
How many molecules are there in 2.30 grams of NH3 ?
amrya has sixty hundredths of a dollar.how much money does amrya have written as a fraction in simplest form?
Why can you multiply or divide both terms of a ratio by the same number without changing the value of the ratio?
What is the process called for an ecosystem to recover over time?
Alisha has a 15000 car loan with 6 percent interest rate that is compounded annually how much will she have paid at the end of the five year loan term
Mike and Kim invest $18,000 in equipment to print yearbooks for schools. Each yearbook costs $5 to print and sells for $30. How many yearbooks must they sell be