javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

The surface area of a triangular pyramid is 375.2 m2. What would change if the surface area were measured in square centimeters?
Tatum weighs 47.39 kilograms.What is is her mass rounded to the nearest whole number?A.50 KilogramsB.48 KilogramsC.47.4 KilogramsD.47 Kilograms
You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
does gas have as definite or indefinite volume
What features of the Chinese form of government did the mongols adopt?
57% of 109 is what number? plz help
George has a small coin collection.  He has collected 16 gold coins, 28 silver coins, 32 copper coins, and4 bronze coins. At a flea market, George sells 15% of
when the Lenape hunted
Why can't we change the subscripts in balancing chemical equations?
Why was capturing egypt's suez canal so important to the axis powers?