giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Refer to the following balance equation : 2c2h6 + 7o2 = 4co2 + 6 h20. How many moles of c2h6 will combust completely with 2.0 moles of oxygen gas. How many gram
How many times should you flip a steak reddit?
Jonathan is bringing several loaves of bread to sell in his bakery. Use 9 cups of water in 12 cups of whole wheat flour. How much water was used per cup of flou
What must employers provide for those workers who are subject to 15 or more days of dermal exposure?
what does "those who hurry fast are the first to fall" mean?
Marilyn and Tiara went for jogging every day. They increased the number of minutes of jogging every week as described below: Marilyn: Jogged for 10 minutes ev
PLEASE HELP PLEASEEEEEEE!!!! 1. Public policy has little impact on the everyday lives of American citizens True or False? 2. There are a number of different ve
How far can jovan run in a full hour
Please help me!!! Will get brainliest!!!
Select the six pronouns which have remained the same with regard to spelling. me you he we them him us his her they