jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

What does Theoclymenus think that the sign of the hawk and the dove means? Odysseus has returned. Odysseus will soon return. Odysseus's line will reign in Ithac
what was the sugar act?
Which of the following was the most desired feature of forts during the civil war? A) Native American troops B) strategic location C) number of troops D) easy
what was the quartering act?
a population of tree climbing lizards live on one bank of a large river. the other bank of the river is treeless prairie. during a flood 40 lizards were transfe
What is the least multiple of 15 whose digits consist only of 1's and 0's?
How the transatlantic slave trade was a turning point in history?
Some cells contain large numbers of mitochondria while others have relatively few or none. this suggests that
Total lung capacity (tlc) is equal to residual volume plus __________. ls23l
Find the formula for an for the arithmetic sequence given a1=94 and a6=85