sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

if a diagonal lies outside of the polygon then the polygon is concave. True or False
Which of the following is responsible for preparing the body for defensive action?
C=5/9 (f-32) solve for f
what does the Mayflower compact explicitly say?
A box contains 210 marbles which are either red or blue. There are 12 more red marbles than blue marbles. How many red marbles are in the box?
Is the following sentence a statement or not a statement? A line has two endpoints.
Let f(x) = x2 − 3x − 7. Find f(−3).
do I have to find a common denominator
Describe a periodic function that is found in your everyday world.
what connection do you think existed between immigration and mineral production during the second half of the nineteenth century?