shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

11. x squared - 7x = 0 12. 3x squared - 4x = 20x + 27
What is the structure that surrounds the cytoplasm in a bacterial cell
what is 6 5/12 as a decimal?
If a substance goes from the gas phase to the liquid phase, was it heated or cooled
Should fitness professionals recommend the total elimination of fat from the diet? A. No, but it's recommended that fat intake be limited to 30 percent of dail
What state did Frederick Douglass escape to after leaving Maryland? Maine Connecticut Massachusetts Rhode Island
An extended __________ is a comparison that says one thing is another for several lines, for a stanza, or throughout a poem. Simile metaphor symbol theme
identify the stage of mitosis in which a cell spends the most time
how were the beginnings of the Almoravid and Almohad empires similar?
What does Europe mean