cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

The three pillars of aging well are diet/nutrition, exercise, and
This question is just for fun. The first person to answer correctly will be named Brainliest. #1.(5×3+355-23)2-3×4
ending balance 1 59.75 outstanding deposits 175 .46 outstanding checks 231 .69 what is the balance
According to federal law, it is illegal to discriminate in any aspect of employment, including hiring and firing compensation, assignment, or classification o
What is the answer to number 4?
Rickets is a: bacteria muscle disease bone disease insect problem
Part I Complete and balance the following equation: NO−2(aq)+Al(s)→NH+4(aq)+AlO−2(aq) (basic solution)
How to figure out 2.73+0.003+0.158
Fill in the blank with the correct form of the verb in the conditionnel tense : Je __________ dans un restaurant chic si j'allais à Paris. (manger) (2 points)
Which is a scientific question?