kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of a line that goes through (2,5) and (-2,3)?
The tradition of the easter bunny began in which european country?
Why are invasive species dangerous to the environment?
What actions did the Nationalists take during World War ll
What is the answer for this problem
Sentences such as "_____" make it clear that Swift's satire in "A Modest Proposal" is NOT Horatian but Juvenalian. It is true, a Child just dropt from its Dam
Examples of a nuclei acid macromolecule
Joy is taking out a car loan which she will pay back with interest. Which option will require her to pay the lowest amount in interest? a. Annual Compounding b.
Why did the United States send military forces to the Balkans during the 1990s? to capture terrorists who had attacked U.S. embassies in Europe and Africa to
can someone help me