ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What does Doolittle tell Higgins he will do with the money he gave him? donate it to the church spend it on a night out save it for an emergency further his ed
Correlational research is most useful for purposes of
In what ways will understanding the body positions directions and planes assist with task related to the muscle skeletal systems
What is the slope of this line?
A plant shows incomplete dominance in flower color. Red flowers are homozygous dominant, white flowers are homozygous recessive, and pink flowers are heterogene
Amit's friends have started complaining that he doesn't have much time to hang out because he spends too much time working, studying, and volunteering. He think
Please...... If u know answer I needed until today.
The Boyd corporation would like to donate 10 computers and 15 printers to local schools. The corporation would like to make sure that each school receives he sa
Please help :( Correct answer gets brainliest and full ratings.
The square root is 41 is between two consecutive integers name the integers?