Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

How do you do these?
Government: The president should carry out the ROLE of managing individual State’s election organizations.? •T •F
what students should do to stop homophobia in school?​
GOVERNMENT: One Power of the president design and coin the money for the country.? •T •F
hey does anyone know this?
Can someone help me on this
Happy Halloween! My eighth grader needs some help with literal equations. Done several of them already, but stuck on this one. Thank you all so much!
Do you agree or disagree with Jung? If you disagree, explain why. If you agree, provide an example of collective unconscious or memory. For example, do you feel
Write the statement if you subtract 10 from 7times a number you get 60 in the form of equation Maths
Abogada: Señor juez, mi cliente es la víctima en este caso. Juez: Lo sé, señora abogada, presente su caso por favor. Abogada: Bueno, esta es la señora Fernández