mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x in the triangle
You purchased a leather jacket for $121.00. The Discount Rate 15%. Find the NEW Total of the jacket after the discount was applied.
solve for X and show all work: 6x^2+x=2
The what of a two dimesional figure can be any side
All of the following are equivalent except _____. A 1/25 B 0.4 C 0.04 D 4%
The diagram below represents the state of Utah. The boundaries of the state are labeled (in miles) according to their approximate lengths. Use the information i
Name one object that would be considered a liquid. Describe how the atoms move in a liquid.
Three advantages of checks and balances
9. Who built the first successful gasoline-driven automobile in the United States?
a) What is the median of the given data? b) What is the maximum weight among the players? What is the inter-quartile range?