Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a domain in the three domain system? A. Prokarya B. Bacteria C. Archaea D. Eukarya
How many subatomic particles are in the element moscovium? Will give brainliest!!
A client with the diagnosis of obsessive-compulsive disorder who has a need to wash his hands 50 to 60 times a day tearfully tells the nurse, "i know that my ha
Anexploreriscapturedbyagroupofcannibals.thereare two types of cannibals—those who always tell the truth and those who always lie. the cannibals will barbecue th
Write an expression that represents the product of q and 8 divided by 4
Refer to the following balance equation : 2c2h6 + 7o2 = 4co2 + 6 h20. How many moles of c2h6 will combust completely with 2.0 moles of oxygen gas. How many gram
Aimee is a sales representative for an automotive distributor. Her job requires her to travel throughout the state. She relies heavily upon telecommunications t
I blank (past) late this morning
label the place value of 987,164.302
How much do you need to subtract from 31/6 to make 5?