savage23047 savage23047
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?

Respuesta :

JasonLai
JasonLai JasonLai
  • 02-02-2018
36 bottles for $4 is the better buy
The rate of the 24 bottles: $1 for 8 bottles
The rate of 36 bottles: $1 for 9 bottle
Answer Link
nylaelliott4
nylaelliott4 nylaelliott4
  • 30-04-2020

Answer:

D

Step-by-step explanation:

p.s. just took it on UsaTestPrep

Answer Link

Otras preguntas

Why did Jem cry when there was cement in the tree hole
240,000 rounded to the nearest hundred thousand?
the house of representative has special power
For the past 5 months Pablo's bicycle repair business had these profits or losses: –$85, $70, –$120, –$90, and $35. What was his average profit or loss for thes
Describe the cartoon's message about early agrarian societies
275,608 rounded to the nearest thousand
describe 59 in two other ways
the invisible line at 0 degrees latitude is called
240,000 rounded to the nearest hundred thousand?
the atomic number of oxygen is 8 because oxgen has