dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?