Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

5. Which figurative language technique is used in the following sentence? "I couldn't have lived through Christmas without giving you a present." I Plzz help
List three famous abolitionists
PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELPPPPPPPThe bill for the repair of a computer was $179. The cost for parts was $44, and the labor charge was $45 per hour
Jesse plays basketball for his high school team. In his last 12 twelve games he scored the following points: 18, 22, 19, 15, 24, 22, 18, 15, 10, 14, 18, 10. Bar
Jill wrote the number 66 If her rule is add 9,what is the fourth number in jills pattern​
when did the cilvil war start and when did it end
Pls I need help with this question
If x - 5 = 2, then find the value of 6x - 20?
Why is 2020 edgeunity so hard
Pls help.........pic included part 1 2 questions (Just numbers 1 and 2 pls)