longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

There were five dollar. Is that passive,active,or neither
Cross-cultural psychologists are interested in how behavior and cognitive processes are affected by culture. True or False?
Jim has three times as many comic books as Charles. Charles has 2/3 as many books as Bob. Bob has 27 books. How many comic books does Jim have?
There were five dollars is that active or passive
What is comparable between the sirens song and the lotus plant
A 92.0 ml volume of 0.25 m hbr is titrated with 0.50 m koh. calculate the ph after addition of 46.0 ml of koh at 25 ∘c.
What is the meaning of "Room to haggle" in negotiation? I only know just what haggle means. but it is a phrases
como o ser humano adquire a teniase? e a cisticercose?
What are some connotations of the word liberty?
Your savings account pays 1% interest and inflation is 0.5% what's your real rate of return