korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

the question "what is it like to be there?" is essential to the concept in geography known as __
What is the value of the 2 in 5,678.321
What did the department of housing and urban development do during the 1960s as you part of Johnson’s great society
Will give brainliest! Describe two physical and two chemical changes involved in cooking
____________ first introduced sheep to the territories of New Mexico, Arizona, and Texas in the mid-1500’s. a. Cabot b. Columbus c. Coronado d. Cortes
Which Group influence the artistic history of Texas when they designed missions
the distance between two lakes is 300 miles. on a map, the measured distance between the lakes is three-fourths of costs $24.00 for 6 quarts?
what are the solutions of the inequality (x-3)(x+5)<=0
(Algebra 1 ~ High School) The table shows the solution to the equation |2x − 3| − 1 = 2: Step 1 |2x − 3| = 2 + 1 Step 2 |2x − 3| = 3 Step 3 2x − 3 = 3 or 2
The governor of state A earns $51,600 more than the governor of state B. If the total of their salaries is $310,930 find the salaries of each