daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

global warming leads to rise in the water level . Do you agree ? Prove your statement
identify Cl,Br,I ions in nacl,nabr,nai solutions respectively practical
please help! You are going to study the diversity of the island lizard population that was relocated to the mainland. What would be the best approach to the st
The fine-structure constant, , plays a special role in the structure of matter; its approximate value is 1/137. What is the de Broglie wavelength of an electron
Ethnocentrism in research refers to _____.
Read the excerpt from The Great Gatsby. I lived at West Egg, the—well, the less fashionable of the two, though this is a most superficial tag to express the bi
who is eberechi chinonso favour​
0.9 rounded to the thousandths place
Claims form a compound Poisson process with =2 and individual claim density function f(x)=e 2x + 23 e 3x ,(x>0) (i) Find p 1 (ii) If a safety loading of 80%
(9-6i)m =9 - 6i What is m? A) 0 B) 1 C) 9+6i D) -9+6i