tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

what type of fractions are the following A) 1/3 A) Improper B) mixed C)wholeB) 5 1/6C) 6/5answer A B C with the three multiple choice answers.
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
What is the purpose of sensory adaptation
how do u divide 16 by 3/5
What challenges did the californios face?
What organs work with skin?
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Bases on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
What do Frederick Douglass' words "America reigns without a rival" mean?
Help??? What is 3x+5x=67y?
if f(x)=|3x-4|+2, find f (-10)