fatlenny
fatlenny
04-05-2018
Mathematics
contestada
Help I don’t understand this
Respuesta :
ktreyb
ktreyb
04-05-2018
They give you the y-value in an (x, y) ordered pair. So you plug in 8 where the y is and solve.
- 4x - 8 = 24
Add 8 to each side
- 4x = 32
Divide each side by - 4
x = - 8
So your ordered pair is
(- 8, 8).
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 77+ )
Otras preguntas
Calculate the unit rate for each item. Round to the nearest centA box of 4 light bulbs costs $3.79A bag of 5 oranges costs $2.19.A package of 12 bars of soap co
How many families have at least 4 pets?
A resource comparison of the Union and Confederacy during the Civil War. The title is Comparing Resources. The data are as follows. For each category, the Union
Martin orders a pasta dish that is priced at $11.99. He also orders a drink. The total cost for the pasta and drink is $14.48. Which of the following equations
What is x ? And how do I solve for it ?
area of circle area inscribed polygon polygon perimeter equilateral length octagon trapezoid apothem legs hexagon circle composite figure regular polygon
Look at the two wave diagram.Which best describes the difference between wave A and wave B
According to the Fourth Amendment, what must the government do to legally search a person's property? Have a search warrant call the police tell the person firs
Calculate the unit rate for each item. Round to the nearest centA box of 4 light bulbs costs $3.79A bag of 5 oranges costs $2.19.A package of 12 bars of soap co
x power to 11 +101 divisible by x+1 then what is the remainder