jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

What exchange took place between lords and vassals under the feudal system?
What are the characteristics of capitalism
Who was the 3rd president
HURRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jason and Ron together have 97 baseball cards. Jason has four more than twice as many cards as Ron. How many baseball cards does each
Need help with this?
Which describes why the sun is a renewable resource? The sun creates biomass. The sun is continuously releasing energy. The sun does not cause pollution
Which of the following helped introduce native amercians to the world of economy
Help !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A square picture frame has a round circle cut out to show the picture. What is the area of the picture fr
Do you feel that you have to be born in America to be considered an American
Why is Homeland Security and Immigration important