naulustai
naulustai naulustai
  • 01-08-2021
  • Mathematics
contestada

20 kg potatoes are sold at $12.80 each.If you have only $48, how many 20kg bags can you buy​

Respuesta :

sarahbenaglii sarahbenaglii
  • 01-08-2021
You have to divide the $ you have with the cost of each bag. So it’s $48-$12.80 = $3.75. Then you have to round down, so you can buy only 3 bags.
Answer Link

Otras preguntas

Why were the japanese so successful when they attacked pearl harbor?
Ethan pays 52.80 for some more f the boxes work out the number of boxes he buys 1 box 2.40 2 4.80 and 5 12 10 24
An ion with six protons, seven neutrons, and a charge of 2+ has an atomic number of
One of the costs listed below is an opportunity cost. identify this cost.
What is the freezing point of a solution that contains 36.0 g of glucose ( ) in 500.0 g of water? ( for water is 1.86°c/m. the molar mass of glucose is 180.0 g
The number of people living in a given area is described as the:A. population distributionB. Working populationC. Rural populationD. Population density
Water is traveling up a tree carrying nutrients. Use the water cycle to explain how that water becomes groundwater.
Read the sentence. A skilled fiction writer describes action clearly and vividly to help you picture the scenes of a story in your mind. Which is a strategy for
someone please help me solve this thank you. @ the nicholas one
What is the average horizontal component of force exerted on his feet by the ground during acceleration?